Ćwiczenia służb ratunkowych w dniu 26.10.20201r.

We wtorek, 26 października 2021r., o godzinie 10.00 na nieoddanym jeszcze do użytkowania odcinku drogi krajowej nr 46 w zakresie realizowanej obwodnicy Niemodlina odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, i wzięły w nich udział jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia (w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Opola.
Scenariusz wydarzenia zakładał, że doszło do zderzenia trzech pojazdów – auta osobowego, busa w którym podróżowało 12 pasażerów oraz samochodu przewożącego chemikalia. W wyniku zderzenia bus wypadł z jezdni i przewrócił się na bok, samochód osobowy uległ zapaleniu, natomiast z samochodu dostawczego wyciekły materiały chemiczne (substancja żrąca).
Po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku pierwsi na miejscu karambolu przybyli strażacy, którzy w pierwszych minutach prowadzili akcję ratunkową, ocenili skalę zdarzenia i oszacowali liczbę rannych. Po przyjeździe pogotowia ratownicy przejęli koordynację udzielania pomocy medycznej. Policja zabezpieczała miejsce wypadku, kierując ruchem oraz nadzorując sytuację z ziemi i powietrza.
Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie w terenie działań ratowniczych oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku masowego. Prowadzone działania miały także na celu doskonalenie współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami i systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

26 października 2021